Viete o tom, že až 34 % dospelých uvádza, že spia lepšie v zime?

Slnko zapadá skôr, dni sú kratšie a naša potreba podriemať si o trošku viac je vystavená silnej skúške odhodlania. To však môže mať silný vplyv na kvalitu spánku, ktorá často nesúvisí s jeho dĺžkou.

Patríte medzi ľudí, ktorí v zime najradšej polihujú a oddychujú? Dajte si pozor. Na jednej strane sme radi, že si doprajete dostatočný oddych. Na druhej si musíte dať pozor, aby sa nezhoršila kvalita vášho spánku.

Spánkový cyklus sa s počasím nemení. Jeden spánkový cyklus trvá približne hodinu a pol. Počas noci na to, aby ste zo spánku vyťažili maximum, potrebujete takýchto cyklov aspoň 5. Na to však potrebujete dobré podmienky.

Prinášame 5 tipov ako vyťažiť aj zo zimného spánku maximum:

  1. Ranné svetlo dokáže zázraky

Denné svetlo je pre spánok veľkým pomocníkom. Počas zimných mesiacov to je o čosi ťažšie. Denné svetlo potláča uvoľňovanie melatonínu, hormónu, ktorý nám pomáha relaxovať a spať. A tak v prípade, že chcete zo svojho dňa vyťažiť čo najviac, unaviť sa a večer lepšie zaspávať, otvorte okná a oči dokorán dennému svetlu.

Svieže ranné svetlo, hneď po prebudení, môže pomôcť prebúdzaniu vášho tela a večer pokojnejšiemu zaspávaniu.

  1. Poobedňajšia prechádzka smerom k zdraviu

Ešte predtým, než sa slnko začne skrývať a nastane tma, vybehnite von. Akákoľvek aktivita vonku, prechádzka, beh, bicykel či túra, vám pomôže cítiť sa a spať lepšie. Nezanedbávajte to. Naše telo je stvorené na pohyb a potrebuje ho aj na to, aby sa lepšie regenerovalo.

  1. „Šlofík“ si nechajte na leto

Aj keď máme v zime občas potrebu pospať si dlhšie a poleňošiť si v teplej deke, netreba si z toho robiť zvyk. Biologicky naše telo nepotrebuje poobedňajšie zdriemnutie. To, že si počas dňa zdriemnete, môže poškodiť váš spánkový cyklus počas noci. Obzvlášť v noci. Kvôli nedostatku svetla sa naše telo ťažšie aklimatizuje na zimný režim. Unavte sa, užite si maximum svojho dňa, vydajte zo seba energiu a naberte hormóny šťastia. Váš spánok bude stáť za to.

  1. S teplotou opatrne

V zime mávame nutkanie vyhriať svoj dom či byt na maximum. Veď predsa – vonku je zima. Mali by sme to robiť opatrne. Nezabudnite, že teplo stúpa, a tak v prípade, že máte dom a spálňu napríklad na druhom poschodí, zvážte prehrievanie priestorov. Ku spánku vám pomôžu nízke teploty a s klesaním teploty, stúpa percento dobrého spánku. Ideálna teplota je okolo 23°C. Avšak v prípade, že patríte medzi ľudí typu – Stále mi je zima – dajte si teplotu vyššiu.

  1. Vlhkosť je kamarát

Synonymom pre zimný vzduch je častokrát suchý vzduch. Ten môže spôsobovať nielen suchšiu pokožku, ale aj podráždenie hrdla. Vyskúšajte si do spálne zakomponovať zvlhčovať. Môžete ho skombinovať s aromaterapeutickým difuzérom. Ten rozptýli esenciálne oleje naprieč priestorom. Vhodné esenciálne oleje na dobrý spánok sú napríklad levanduľa či eukalyptus. A ak nie ste fanúšikmi difuzérov, vyskúšajte naše aromaterapeutické vankúše. Láka vás vôňa levandule, alebo dávate prednosť romantike či citrusom?

*Nezabudnite zvlhčovač pravidelne čistiť.
Zabránite tak tvorbe nežiadúcich plesní v nádrži.

Pre skvelý spánok vám pomôžu doplnky v príjemných materiáloch. Čo tak deka z príjemnej ovčej vlny MERINO a bavlny? Navštívte jednu z našich predajní a vyskúšajte si ju na dotyk. A ak radšej vyberáte online, všetky naše produkty nájdete na našom eshope.