Zdravší, lepší a efektívnejší spánok chceme asi všetci. Avšak, občas je náročné skĺbiť životné tempo s pokojným zaspávaním. Kontrolujete si pred spaním sociálne siete, či zaspávate pri sledovaní filmu alebo seriálu? Máte slabý spánok a ráno po prebudení sa cítite unavene akoby váš spánok neustále niečo rušilo?
Poradíme vám, ako spať o čosi lepšie.
Čo môžete pre svoj pokojný spánok urobiť už počas dňa?
Buďte aktívni
Všetci vieme, že zdravý pohyb pomáha nášmu telu a aj našej mysli. A asi nie je žiadnym prekvapením, že aj nášmu spánku. Venujte denne aspoň 20 minút aktívnemu pohybu.
Šálka kávy patrí ránu
Ak máte problém s kvalitou spánku a zvyknete si popoludní dopriať šálku či dve kávy, zeleného či čierneho čaju, máte svojho vinníka. Vyskúšajte všetky nápoje obsahujúce kofeín a povzbudzujúce látky piť doobeda, alebo si odsledujte svoj vlastný časový rámec, kedy vám kávička neuškodí. Napríklad po 14-tej hodine, alebo dokonca po 15-tej. Všetko záleží od vášho životného štýlu a od hodiny, kedy zvyknete zaspávať.
Jedálničkom na ceste k zdraviu
To, že jedlo, ktoré prijímame má vplyv aj na spánok, môže byť pre niektorých prekvapením. Regulovaním denného kalorického príjmu, konzumáciou jedál v pomerne rovnakom čase, môžete dosiahnuť aj zlepšenie spánkového režimu. A nezabudnite, že ťažké jedlá a jedlá, ktoré obsahujú vysoké množstvo cukru, vám k zdravému a pokojnému spánku tiež nepomôžu.
Ráno plné svetla
Naše telo má svoje vlastné vnútorné hodiny. Prirodzený cyklus, ktorý sa v našom tele odohráva denno-denne, môžete podporiť aj tak, že sa zavčasu vystavíte prirodzenému svetlu. Prirodzené svetlo je akýmsi kľúčovým motorom rytmu, ktorý reguluje vzorce spánku a bdenia. Vytiahnite rolety, žalúzie a nechajte sa oslniť prirodzenou prírodnou žiarou😊
Čo môže brániť vášmu spánku?
Aby sme trošku vyrovnali pomer, povieme si aj kúsok z toho, čo vášmu spánku neprospieva. Aj keď veríme, že pravidiel ohľadom zaspávania je všade naozaj veľa, niektoré, zvlášť tie, s ktorými sa stretávame na dennej báze, je dobré si občas pripomenúť. Pre pokojný spánok nás všetkých.
Obrazovky, telefóny a filmy
Elektronika a svetlo, ktoré vyžaruje, vyvoláva nežiadúcu stimuláciu, ktorá sťažuje celý proces zaspávania. Ako sme si povedali vyššie, prirodzené svetlo pomáha regulovať proces zaspávania a bdenia. To umelé, naopak, sťažuje prácu našim vnútorným motorom. Pokiaľ ste zvyknutí pri zaspávaní sledovať televíziu, vyskúšajte počúvať podcast. A ak zvyknete kontrolovať sociálne siete, začnite si aj tento zvyk odďaľovať o 10-20 minút a naučíte sa zaspávať aj bez toho.
Plán je dôležitý
V dnešnej dobe to snáď bez plánovania ani nejde. A to platí aj o spánku. Dobrý spánkový režim to má už v názve – REŽIM. Pravidelnosť zaspávania a ranného budenia je kľúčová k tomu, aby sa vaše snívanie zefektívnilo a aby vaše telo dosiahlo čo najlepšiu regeneráciu.
Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie tipy ohľadom lepšieho spánku, prečítajte si o tom, ktorý matrac je pre vás ten správny, pretože aj ten môže byť dôvodom nedostatočného spánku. A ak túžite po spestrení snívania, vyskúšajte si do spálne doplniť nejaký ten voňavý kúsok, vďaka ktorému sa stimulujú vaše zmysly.