Keď ľudské telo funguje správne, spánok pomáha mozgu spracovať emócie a spomienky z celého dňa. Ak sa prebúdzate dostatočne oddýchnutí, máte dostatok mentálneho priestoru na prežívanie zážitkov počas dňa a pre vytváranie a zaznamenávanie nových spomienok.

Nedostatok spánku, ako aj nekvalitný spánok, je ako pád do ľadovej rieky.

„Telo vypne obeh prídavných látok a snaží sa udržať jadro v teple. Ide do režimu prežitia,“ hovorí W. Christopher Winter, neurológ a autor The Sleep Solution. Keď nespíte dobre, „schopnosť vášho mozgu robiť všetky činnosti je oslabená na základné potreby: nájsť jedlo, močiť a prežiť deň,“ hovorí. To znamená, že nadbytočné činnosti – napríklad rozhovory s partnerom, sociálne vzťahy – sa vytrácajú.

A práve preto je spánok pre vaše vzťahy doležitejší, než si myslíte. „Všetky veci potrebné na to, aby vzťah fungoval, sú nedostatkom spánku úplne zdecimované,“ hovorí Winter.

Tu sú 3 spôsoby, ako spánok zasahuje naše vzťahy – a prečo je potrebné spánkom získať energiu na ich ochranu.

Vaše emócie sú vyvedené z miery.

Mali ste niekedy pocit, že chcete, aby sa váš partner už konečne dostal k pointe príbehu alebo ste nervóznejší, keď prekročíte svoju obvyklú „večierku“?  Môžete byť len trochu unavení.

Keď máte nedostatok spánku, časť vášho mozgu, ktorá spája emócie so spomienkami (amygdala), nefunguje správne. Môže to mať súvis s tým, že sa v amygdale uvoľňuje viac alebo menej neurotransmiterov, čo môže viesť k prehnanej reakcii alebo k nevšimnutiu si emócií niekoho iného. Na základe štúdie z roku 2013 sa zistilo, že aktivita amygdaly voči stresorom u zlých spáčov má za následok depresie a stres.

V skratke: ak sme zbavení spánku, je väčšia pravdepodobnosť, že prehnane reagujeme na situácie, ktoré by nás za normálnych okolností nevyviedli z miery. To môže viesť ku konfliktom a menej spokojným vzťahom.

Ak ste niekedy videli 2-ročné dieťa, ktoré si len zdriemlo, videli ste verziu toho, ako všetci reagujeme na nedostatok spánku z hľadiska svojich emócií.

Malé problémy sa zdajú byť väčšie.

Naše reakcie sú zosilnené. Štúdie uvádzajú, že ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť, že sa budú cítiť smutní, depresívni alebo nervózni, ak zle spia alebo majú nedostatok spánku.

Navyše je to znásobené skutočnosťou, že si toto zosilnenie našich emocionálnych reakcií zvyčajne nevšimneme. Keď sa nabudúce ocitnete ľahko podráždení, nervózni alebo výbušní, zamyslite sa nad tým, ako ste spali niekoľko posledných nocí. Toto jednoduché zistenie, že by ste mohli reagovať prehnane, môže pomôcť rozptýliť nechcenú situáciu.

Tip pre vás: Odložte vážne rozhovory na deň, keď budete oddýchnutí. Vďaka lepšiemu kvalitnejšiemu spánku sme menej náchylní na rizikové správanie. Robíme lepšie rozhodnutia, bývame trpezlivejší a máme väčšiu schopnosť počúvať a koncentrovať sa, keď sme dobre vyspaní. A práve to sú dôležité súčasti zdravého vzťahu.

Nedostatok spánku vám môže spôsobiť nevoľnosť a únavu

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb môže nedostatočný spánok ohroziť vaše zdravie a spôsobiť zdravotné problémy vrátane cukrovky, obezity, srdcových chorôb a depresie.

Aj obyčajná nádcha môže byť príčina toho, že to medzi vami škrípe.

Z nedostatočného spánku vyplývajú aj ďalšie problémy – ako napríklad bežná nádcha. A to je ďalší faktor, ktorý vám môže zabrániť v tom, aby ste boli so svojim partnerom vonku na prechádzke alebo v divadle, či kine.

Koniec koncov, ak ste doma chorí, váš záujem tráviť čas s kýmkoľvek alebo s čímkoľvek mimo vašej postele môže klesnúť.  Aj to môže mať negatívny vplyv na vzťahy. Časom sa môže stať, že prídete o večere alebo akcie, pretože ste príliš unavení alebo chorí, čo sa odzrkadlí na vašom vzťahu.

A hoci je obyčajná nádcha samozrejme menším príkladom, výskumy naznačujú, že pre partnerov môže byť starostlivosť o chorého partnera stresujúca, čo môže, najmä u žien, negatívne vplývať na duševné zdravie.

Rôzne spánkové časy môžu narušiť harmonické partnerské vzťahy

Ak máte vzťah a pracujete na rozdielne hodinové smeny, naplánovať si stretnutie s ľuďmi, na ktorých vám záleží, môže byť zaťažkávajúcou výzvou. Koniec koncov, môže byť ťažké nájsť si čas na spoločnú večeru, ak pracujete večer, zatiaľ čo váš partner pracuje od 8 do 17-tej.

Pokiaľ ide o partnerský vzťah a prácu v neobvyklých a odlišných hodinách, iba ojedinele to dokáže človek skutočne zvládnuť.

Čo by ste mali urobiť, ak má váš partner odlišný režim? Stretnutie uprostred – ísť spať o niečo neskôr alebo požiadať partnera, aby sa zobudil o niečo skôr – môže tiež pomôcť zabezpečiť viac spoločného času.

Ale čo je najdôležitejšie, rešpektujte jeho potrebu spánku. „Z nejakého dôvodu majú manželia pocit, že môžu požiadať svojho partnera na úkor spánku, aby mohli tráviť čas spolu,“ hovorí známa psycholička a odborníčka na spánkovú behaviorálnu medicínu. Lepšia cesta je zamerať sa na spoločne strávený čas, keď je váš partner najpozornejší. „30-minútová konverzácia je pravdepodobne dôležitejšia pre udržanie zdravého vzťahu ako spoločné sledovanie dvoch hodín Netflixu,“ hovorí.

Zle spíte?

Nenechajte si „narušiť“ váš vzťah.

Stavte na spánkovú terapiu!

Možno je práve teraz čas na nový matrac.

Spánkové systémy DORMISAN sú vytvorené tak, aby čo najviac napomohli uvoľneniť a zrelaxovať namáhané telo. Vďaka pamäťovej pene sa povrch matraca dokonale prispôsobí krivkám vášho tela. Ku každému matracu navyše dostanete od nás praktický darček. Navyše vám matrac vyrobíme na mieru do 24 hodín a doručíme ZDARMA vo vákuovom balení.

Pri výbere matraca nezabudnite aj na ortopedický vankúš, ktorý je dôležitý pre správnu polohu krčnej chrbtice. Ak spíte na chrbte a na boku, je pre vás vhodný vankúš typu VERONA. Ak preferujte spánok na bruchu, vyberte si z našej ponuky vankúš typu VENEZIA.

DORMISAN – všetko pre zdravý spánok celej vašej rodiny

Nájdete nás po celom Slovensku!