Preskúmajte s nami, ako ospalý mozog ovplyvňuje váš život.

Filozofi a vedci postulujú skutočný zmysel spánku už od počiatkov zdokumentovanej ľudskej histórie. Spánok je zvláštny stav, v ktorom sa okolitému svetu javíme v bezvedomí. Navyše sme v ňom najväčšmi vystavení nebezpečenstvu vrátane dravcov. Keby nám však spánok sťažoval prežitie, z evolučného hľadiska by dávalo zmysel, aby sme postupne prišli o schopnosť upadať doň.
Vedci prišli na to, že neuveriteľne vysokú úroveň vývoja sme dosiahli práve vďaka spánku. Nepredstavuje evolučný problém, ale slúži skôr ako katalyzátor vývoja.

Výskum dokazuje, že už po 24-hodinovej spánkovej deprivácii sa do mozgu dostáva o 6% menej glukózy. Zjednodušene povedané: ste hlúpejší. Najdôležitejším ponaučením z objavu, že mozog sa pri spánkovej deprivácii vyčerpá, je to, že pokles glukózy nie je všade rovnaký. Keď nespíte, temenný lalok a prefrontálna kôra prichádzajú o 12 až 14 % krvného cukru. Tieto oblasti najväčšmi potrebuje pre uvažovanie, rozlišovanie medzi myšlienkami, spoločenskú kontrolu a schopnosť zistiť, čo je správne a čo nesprávne.

Urobili ste už niekedy neskoro v noci zlé rozhodnutie, ku ktorému by ste sa neboli uchýlili, keby vám mozog fungoval správne? Pravdepodobne áno. Nebola to len vaša chyba. Mozog vám totiž „uniesla“ vaša hlúpejšia (o trochu menej príťažlivá) verzia.

Keď ste unavení, nie ste sami sebou – alebo aspoň svojou najlepšou verziou.

Pri výskume, ktorého výsledky zverejnila Americká akadémia spánkovej medicíny, sa zistilo, že nízka kvalita spánku má pri určovaní školskej výkonnosti rovnaký význam ako epizodické (záchvatové) pitie. V správe sa uvádza, že vysokoškolskí študenti, ktorí si nedopriali výdatný spánok, mali v porovnaní s rovesníkmi, ktorí spalo zdravo, oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú horšie hodnotenie, ba dokonca ich vylúčia zo školy.

Vzdelávanie predstavuje dôležitú súčasť našich životov bez ohľadu na to, v akej fáze vzdelávania sa nachádzame. Schopnosť učiť sa a uchovávať si informácie má pre úspech zásadný význam.

Či už chodíme do školy alebo do zamestnania, často obetujeme spánok, aby sme stihli dokončiť začatú prácu. Nesmieme však zabudnúť na to, že je veľký rozdiel medzi „prácou“ a výkonnosťou. Ak sa vzdáte spánku, určite urobíte viac práce. Ohrozíte však jej kvalitu a podáte nižší výkon.

Je dokázané, že ľuďom trpiacim spánkovou depriváciou v porovnaní s oddýchnutými kolegami trvalo o 14% dlhšie, kým dokončili úlohu, navyše urobili až o 20% viach chýb. Keď sme málo oddýchnutí, trvá nám dlhšie, kým zvládneme rovnakú činnosť, a ďalší čas musíme vynaložiť na to, aby sme opravili chyby, ktorých sme sa dopustili.

Chcete byť úspešnejší? Spite dostatočne a kvalitne!

Kultúrna predstava o tom, že spať budeme “až v hrobe”, iba približuje deň, keď sa z nej stane realita. Ak sa naučíte rozčleniť si čas tak, aby ste sa najskôr výdatne vyspali, prácu dokončíte rýchlejšie a podáte vyšší výkon, než keď sa budete vliecť ako “zombie”. Dostatočne vyspatí budete tvorivejší a nabitejší energiou, navyše získate lepší prístup k častiam mozgu, ktoré majú na starosti riešenie problémov.
Len čo začnete spávať inteligentnejšie, budete schopní nastaviť podmienky vo svoj prospech a automaticky si vyberať zdravšie a lepšie možnosti.

Práve ste sa dozvedeli fragment toho, prečo sa spánok ešte dnes musí dostať na prvé priečky vášho zoznamu priorít. Spánok nepredstavuje prekážku, ktorú treba prekonať. Je to prirodzený stav, do ktorého sa váš organizmus musí dostávať, aby podporil pôsobenie hormónov, uzdravenie svalov, tkanív a orgánov, ochranu pred chorobami a v neposlednom rade aj optimálnu činnosť mozgu.

Ak sa vyhnete ríši snov, nebude to skratka k úspechu.

Vďaka náležitému oddychu budete pracovať kvalitnejšie, podáte vyšší výkon a zvládnete väčšie zaťaženie.

Supertip č. 1
Ak stojíte pred veľkou úlohou, projektom či udalosťou, vytiahnite kalendár. Vopred si naplánujte, ako do programu zaradíte ideálny počet hodín spánku. Často stačí vypracovať si časový plán. Ľudia však túto možnosť prehliadajú, azda preto, lebo je priveľmi jednoduchá. Plánu sa držte čo najpevnejšie. Neobetujte spánok, aby ste do programu vtesnali viac práce. Ako povedal múdry Benjamin Franklin:

“Ak zlyháte pri príprave, pripravte sa na zlyhanie.”

Supertip č.2
Začnite pretvárať svoju predstavu o spánku. Namiesto toho, aby ste v ňom videli prekážku, ktorú treba prekonať a niečo, čo “musíte” urobiť, vnímajte ho ako osobitné potešenie (niečo, čo “máte možnosť” urobiť) a obľúbte si celý spánkový proces.

Skutočná transformácia sa začína jednoduchou zmenou vnímania.

Začnite myslieť na spánok ako na úžasný pôžitok alebo čokoľvek iné, na čo sa viete tešiť. Zbavte sa stresu súvisiaceho so spánkom a dovoľte si vychutnať si ho.

V živote určite pracujete tvrdo, preto si doprajte báječný spánok
na kvalitnom ortopedickom matraci DORMISAN.

Zaslúžite si ho! 

Spánkové systémy DORMISAN sú vytvorené tak, aby čo najviac napomohli uvoľneniť a zrelaxovať namáhané telo. Vďaka pamäťovej pene sa povrch matraca dokonale prispôsobí krivkám vášho tela. Ku každému matracu navyše dostanete od nás praktický darček. Navyše vám matrac vyrobíme na mieru do 24 hodín a doručíme ZDARMA vo vákuovom balení.

Pri výbere matraca nezabudnite aj na ortopedický vankúš, ktorý je dôležitý pre správnu polohu krčnej chrbtice. Ak spíte na chrbte a na boku, je pre vás vhodný vankúš typu VERONA. Ak preferujte spánok na bruchu, vyberte si z našej ponuky vankúš typu VENEZIA.

DORMISAN – všetko pre zdravý spánok celej vašej rodiny

Nájdete nás po celom Slovensku!